Dažniausiai užduodami klausimai

Teisininkai atsako

Nuo 2015-01-01 įsigaliojus Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 1.74 straipsnio 1 dalies pakeitimui (papildyta 3 punktu), tam tikriems akcijų uždarųjų akcinių bendrovių akcijų pardavimo sandoriams taikomas reikalavimas sudarinėti juos notarine forma. Tai yra jei Jūs perkate/parduodate ne mažiau kaip 25% uždarosios akcinės bendrovės akcijų arba akcijų kaina yra ne mažiau kaip 14 500 eurų, Jūsų sandorį turės tvirtinti notaras. Notarinio atlyginimo dydis – 0.004% nuo sandorio vertės bet ne daugiau kaip 5792.40 Eur (20 000 litų).

Notarinio sandorio tvirtinimo galima išvengti jei uždarosios akcinės bendrovės vertybinių popierių apskaitą veda Lietuvos banko licenziją turinti, pavyzdžiui, finansų maklerio įmonė. Verta pastebėti, kad vertybinių popierių apskaitą patikėjus finansų maklerio įmonei taip pat taikomi mokesčiai už akcijų pirkimo pardavimo sandorių ir nuosavybės į akcijas įregistravimą, tačiau jie paprastai būna mažesni nei notariniai mokesčiai. (2015-12-23)

Taip, alternatyva egzistuoja, tai yra Lietuvoje veikiančios finansų maklerių įmonės turi teisę vesti uždarųjų vertybinių popierių apskaitą. Pasirašius vertybinių popierių apskaitos vedimo sutartį finansų maklerio įmonė registruoja uždarosios akcinės bendrovės akcijų emisiją centriniame vertybinių popierių depozitoriume ir nuo šio momento visus vertybinių popierių perleidimo sutarčių registravimo veiksmus atlieka būtent finansų maklerio įmonė, o notarine tvarka tvirtinama akcijų pirkimo pardavimo sutartis nebebūtina, užtenka paprastos rašytinės sandorio formos.
Žinoma finansų maklerio paslaugos yra mokamos. Konkrečius įkainius nustato kiekviena finansų maklerio įmonė, tačiau palyginimui galime paminėti, kad notarai taiko 0.4% nuo sandorio vertės tačiau ne daugiau kaip 5792.40 Eur įkainį, o finansų maklerio įmonės taiko fiksuotą mėnesinį mokestį, kuris svyruoja nuo 30 iki 90 Eurų per mėnesį ir mokestį už konkretaus sandorio (nuosavybės teisių į akcijas perleidimo fakto) įregistravimą, kuris kainuoja nuo 0 eurų iki 500 eurų.
Vertybinių popierių apskaitos vedimas finansų maklerio įmonėje neatleidžia įmonės nuo akcininkų pasikeitimo registravimo valstybės įmonėje “Registrų centras”, elektroninėje JADIS sistemoje.

Susisiekite su mumis

Mes kartu rasime geriausią sprendimą!