KAI SPRENDŽIA NE TIK RINKĖJAI

Advokatai Justas Vilys ir dr. Agnė Juškevičiūtė-Vilienė

2024 m. Lietuvoje bus organizuojami net 3 rūšių rinkimai: 2024 m. gegužę Respublikos Prezidento rinkimai; 2024 m. birželį rinkimai į Europos Parlamentą; 2024 m. spalio 13 d. Seimo rinkimai. Todėl rinkimų teisiniai santykiai ateinančiais metais bus ypatingai aktuali tema. Šios temos aktualumą lemia tai, kad šie rinkimai ir balsavimo procesas vyks pagal naująjį Lietuvos Respublikos rinkimų kodeksą. Nors šis kodeksas ilgai buvo ilgai svarstytas ir derintas, tačiau kelia daug teisinių klausimų. Jau pirmieji po to, kai 2023 m. kovo 5 d. įsigaliojo Rinkimų kodeksas, įvykę savivaldybių tarybų ir merų rinkimai parodė, kad naujai priimtame kodekse yra gana daug neapibrėžtumo.

Lietuvos Respublikoje nėra nei daug rinkimų teisės specialistų, kurie atstovautų pasyviąją rinkimų teisę norinčius įgyvendinti kandidatus (t.y. asmenis, norinčius būti išrinktais į valstybės ar savivaldos institucijas), nei aiškios atstovavimo šiems klientams tvarkos.

Ši situacija nesukuria galimybės tinkamai suprasti painaus teisinio proceso ir išvengti ilgų teisinių ginčų, todėl advokatųkontoros advokatai-partneriai Justas Vilys ir Agnė Juškevičiūtė-Vilienė, besispecializuojantys rinkimų ir konstitucinės teisės srityje, savo straipsnyje paprastai ir aiškiai atskleidė advokato atstovavimo subtilybes, nagrinėjant rinkimų ginčus Vyriausiojoje rinkimų komisijoje („VRK“) bei teisme.

Turėta advokatų patirtis tiek 2020 m. Seimo rinkimuose, tiek 2022 m. vietos savivaldos tarybos ir merų rinkimuose leido advokatams konstatuoti praktinius atstovavimo skirtumus šiose institucijose:

  1. Rinkimų ginčų sprendimo procesas VRK yra neformalizuotas, vyrauja labiau ilga politinė diskusija, o ne teisinių argumentų analizė, todėl šiame procese yra didelė galimybė pasireikšti advokato retorikai ir iškalbai;
  2. Rinkimų ginčų nagrinėjimas teisme reikalauja iš advokato ypatingai kruopštaus pasiruošimo: konstitucinės ir rinkimų teisės puikaus išmanymo, nacionalinių ir supranacionalinių teismų jurisprudencijos pritaikymo šiose rinkimų bylose lemia sėkmingą atstovavimą teisminiame procese ir palankų teismo sprendimąklientui.

Skaitykite daugiau: https://iq.lt/advokatas-iq/kai-sprendzia-ne-tik-rinkejai/313379

Naujienos